banner
banner

Balıkçı Ruhu Rhea Trawler 36

IMG_5454 copy

Borusan Marine üretimi Rhea Trawler 36, klasik bir trawlera göre oldukça hacimli ve konforlu. Modelin en önemli özelliği ise yakıt tasarrufu yapması. AYRICA günübirlik VE uzun soluklu seyirlere uygun olması.

Türkiye’de ilk kez 2013 Avrasya Boat Show’da görücüye çıkan Trawler 36, Rhea’nın Türkiye’de Borusan Marine tarafından üretilen en küçük modeli. Modelin üretimi ise Borusan Mühendislik’in Gebze’de bulunan tersanesinde gerçekleşiyor. Modelin altıncısının da inşası başlamış durumda. Trawler 36, okyanus şartları düşünülerek üretilmesine rağmen Boğaz’da, Ege’de ve Akdeniz sularında rahatlıkla kullanılabiliyor. Hangi açıdan bakarsak bakalım Trawler 36 denizde konfor, sürat ve güvenli seyir isteyenlerin ilk tercihi olmaya aday görünüyor.

Keyifli Dış Mekanlar

Geniş yaşam alanları, lüks salonu ve konforlu güverte donanımı ile oldukça dikkat çeken Trawler 36’nın şık detaylarıyla klasik bir trawler ruhu yaşattığını söylemek gerek. Kıç havuzluktan tekneye bindiğiniz andan itibaren bu ayrıcalığı hissetmeye başlıyorsunuz. Kaymaz fiber malzemeyle tasarlanan zemin için dilerseniz tik malzemede tercih edebiliyorsunuz. Bu bölüme oturulabilecek tek yer katlanır ve üzeri minderli bir bank. Portatif sandalyeleri kullandığınız takdirde ise kişi sayısını artırabiliyorsunuz. “Bu bölümde daha geniş bir oturma grubu kullanılabilir miydi?” diye düşünürken zeminde bulunan kapağı soruyoruz. Kapak açıldığı zaman geniş ambar karşımıza çıkıyor. Sonra başka bir kapı ile depo bölümüne geçiliyor ve en son motor dairesine ulaşılıyor. Flybridge çatısı sayesine güneşten korunan havuzluk, fazla rüzgardan da muhafaza edilerek korunaklı bir alana sahip. 50 cm genişliğinde yan yürüme yolunu takip ettiğimizde ise güneşlenme alanının konforuyla karşılaşıyoruz. İki kişinin rahatlıkla güneşlenebileceği alanın hemen önünde bir bank bulunuyor.

İç Mekanlar Mercek Altında

Havuzluktaki kayar kapıdan geçerek ulaşılan salon bölümü ve kaptan köşkü, iç mekanlardaki lüksün ilk örneklerinden. Salonun zeminine tercih edilen desenli vinil kaplamanın 10 farklı renk seçeneği bulunuyor. Vinil malzemenin altına yerleştirilen mantar kaplama ise ses ve vibrasyonun en az seviyeye indirilmesini sağlamış. Kullanılan mobilyaların malzemesi ise kireçli meşe. Dekorasyon için genel olarak ferah ve açık renkler tercih edilmiş. Özellikle yan duvar ve tavanda kullanılan beyaz kaplama iç mekanı olduğundan daha geniş göstermiş. Mobilyalarda tercih edilen koyu renk ise kontrast sağlayarak şık bir görünüm oluşturmuş. Oturma grubunda L tipi ve çift kişilik olmak üzere iki adet koltuk seçeneği bulunuyor. Hareketli olarak tasarlanan koltukların en önemli özelliği ise isteğe göre farklı oturma düzeni sağlanabiliyor ve çekyat olarak da kullanılabiliyor. Çift kişilik kaptan koltuğunun bulunduğu kaptan köşkünde bulunmak ve modeli test etmek ayrı bir keyi. 12 inç’lik dokunmatik ekranın yer aldığı panelde tüm seyir cihazları mevcut. Masif ahşaptan yapılan dümen simidiyse trawler ruhuna yakışır türden. Çift motorlu olarak yapılandırılan bu projede, güvenli ve konforlu deniz seyirleri için en ufak detaylar itina ile ele alınmış. Gövde altı, koruyucu ve stabil bir seyir için yapılandırılan monolitik çift salma, paslanmaz gövde altı koruyucu detaylar bunlardan bazıları. İki kamara ve bir banyonun bulunduğu alt güverteye 4 basamaklı bir merdivenle iniliyor. İlk olarak misafir kamarası karşımıza çıkıyor. Misafir kamarasını tercihe göre tasarlamak mümkün. Dilerseniz ranza, dilerseniz tek kişilik iki yatak bu bölümde iki kişinin kalabileceği bir alan yaratıyor. Ranza sistemi tercih edilirse şayet, üst bölümü katlanarak oturma bölümü oluşturulabiliyor. Misafir kamarasında ayrıca büyük bir giysi dolabı, açılır lumboz, heç, okuma lambaları bulunuyor. Ana kamara ise teknenin baş tarafında konumlanmış. Beyaz deri ile kaplanmış yatağın yanı sıra depolama alanı, iki ayrı giysi dolabı ve güverteye açılan iki lumboz öne çıkan özellikler arasında. Raflarla sağlanan depolama alanın üzerinde bulunan dolaplar ise kullanıcısına alternatif sunuyor. Yatağın altındaki led ışıklar her tip teknede görmeye alıştığımız bir manzara olsa da Trawler 36’nın bir ayrıcalığı var. Yatağın altında açılan büyük boy bir çekmece, oldukça geniş bir depolama alanı sunuyor.

Flybridge Seyri

Trawler 36’nın en geniş dış yaşam alanına sahip olan flybridge bölümü, modelin en dikkat çekici özelliği olarak kabul ediliyor. Zira seyir sırasında bu bölümde rahatlıkla vakit geçirebileceğiniz gibi tüm elektronikleri kolaylıkla kumanda edilebiliyorsunuz. Kumanda paneline göz attığımızda ise paslanmaz dümen, balık bulucu, baş pervane joysticki gibi ekipmanlar dikkatimizi ilk çekenler arasında yer alıyor. Rüzgar gülü, projektör, radar ve televizyon antenlerin konabildiği direğe 7 metrelik bir yelken de takılabiliyor. Bu sayede tekneye ek bir hız kazandırabiliyorsunuz. Oturma grubunda konumlanan L şeklindeki koltuk ve düz bank istendiği zaman 10 kişilik bir yemek alanına dönüştürülebiliyor. Katlanır yemek masası bu açıdan kullanıcısına ergonomik bir özellik sunuyor. Yemek keyfini daha pratik bir hale getirmek için tasarlanan mutfak bölümü opsiyonel olarak sunuluyor. Kapaklı eviye, elektrikli ızgara ve mini buzdolabının olduğu wet-bar eklenebiliyor. Flybridge bölümüne çıkan merdivenlerin oldukça geniş ve rahat bir şekilde tasarlandığını da hatırlatmak gerek. 7 basamaktan oluşan merdivenden özellikle seyir sırasında rahatlıkla çıkabiliyorsunuz.

Teknik Özellikler
Uzunluk : 11,30 m
Gövde uzunluğu : 10,80 m
Genişlik : 4,10 m
Hafif don. ağırlık : 9000 Kg
Tam don. ağırlık : 12000 Kg
Su çekimi : 1,00 m
Yakıt kapasitesi : 1000 Lt
Su kapasitesi : 500 Lt
Motor gücü : 2 x 225 beygir
Sertifika: CE – BMortain, Mavrikios, Chabaud

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir